SERMAYENİN MÜZELERE “ÖZEL” İLGİ YILI

Almanak 20052005’in kültür sanat ajandasındaki en önemli gündemlerden biri büyük sermayenin birbiri ardına açtığı özel müzelerdi. Özel müze gündemi sadece 2005’in takviminde yer almıyordu, 2004’ten devralındı ve 2006’ya taşındı ancak yine de 2005 Picasso vesilesiyle de özel müzelerin en çok konuşulduğu yıl oldu.

Önce, Aralık 2004’te, Denizcilik İşletmelerine bağlı 4 numaralı Antrepo’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle Eczacıbaşı ailesinin müzesi İstanbul
Modern açıldı. Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olma unvanına sahip olan İstanbul Modern’in çağdaş sanat müzesi olma payesini hak edip hak etmediği sanat çevreleri tarafından çokça tartışıldı ancak, açılışı başbakan tarafından yapılan ve İstanbul ismi kendisine armağan edilen Oya-Bülent Eczacıbaşıların müzesinin çağdaşlığı (tartışılsa bile) onaylanmış oldu. Aynı günlerde, Türkiye’de pek de alışık olunmayan bir biçimde, bir sanat eseri, gazetelerin birinci sayfalarında ve ana haber bültenlerinde kendisine yer buldu. Bu, Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosuydu. Tablonun satıldığı müzayedede yeni açılan İstanbul Modern ile henüz açılma hazırlıkları içinde olan Pera Müzesi birbiriyle yarışmış, tablo, 5 trilyon Türk Lirası’na Suna-İnan Kıraç’ın kurduğu Pera Müzesi’ne kalmıştı. Günlerce basının gündemini meşgul eden, Suna-İnan Kıraç ile üzerine söyleşiler yapılan tablo özel müzeler rekabetinin ikinci raund zaferinin nişanesiydi. Müzeler yarışına bir yerinden dahil olabilmenin koşulu, her iki müzenin çıkardığından daha büyük gürültü çıkartacak bir iş yapmaktı. Uzun süre sessizliğini koruyan (Resmen 2002 Haziran’ında açılmıştı) Sabancı Müzesi, Picasso’yu İstanbul’a getirerek müzeler rekabetinde son noktayı koydu. Böylece Türkiye’ye Picasso’yu da Türkiye ulusal burjuvazisinin sembolleşmiş isimlerinden birisisi getirmiş oldu. Geçmişin en önemli, en çok tanınan ressamlarından birini Türkiye’ye getirmişti Sabancı Müzesi. Bundan ötesi var mıydı? Sabancı Müzesi çıtayı çok yüksek bir yere koymuştu ve bundan sonra müze açacakların çıtanın altından değil de üstünden geçmek isteyenlerin çok para dökmeleri gerekiyordu.

Almanak Bilgiler

  • Yazar: Emine Tahsin
  • Yıl: 2005
Ara...

AYRINTILI ARAMA

  • Etiketler
  • Kategori
  • Yazar
  • Yıl

Üye Giriş