ÖZELLEŞTİRME: BİR DÖNEMİN SONU

Almanak 2007Tekel işçileri 18 Şubat 2008’de Ankara’da ÖİB önünde protesto yürüyüşü yapmıştı. Şubat Ankara eylemi, taşraya dağılmış Tekel fabrikası işçilerinin, ortak mitingi olması bakımından büyük önem taşıyordu. Evrensel Gazetesi’nin eyleme ilişkin haberi şöyleydi:

TEKEL’in özelleştirilmesi için teklif vermenin son günü olan dün Ankara Tekel işçilerinin kararlı ve öfkeli mücadelesine tanık oldu. Yoğun kar yağışına, yolların kapanmasına rağmen binlerce Tekel işçisi Ankara’da, ÖİB önünde oldular.

Sendikacıların “eylem bitti, dağılalım” anonsuna tepki gösteren işçiler sendikacıları da hedef alırken, saatlerce dağılmadı, caddeyi trafiğe kapatıp, “ölmek var, dönmek yok” sloganı attılar.

“Bu meydanlar şahit olsun ki, biz bu fabrikaları ölümüne savunacağız” diyen [Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Türkel], fabrikalara teklif verenlere ve satacağını düşünen iktidara da “asla izin vermeyeceğiz” diye seslendi. TEKEL’in fabrikalarını vatan bildiklerini ve savunma andı içtiklerini [belirtti] Türkel, Başkanlar Kurulu’nu olağanüstü toplayıp, mücadele kararı alacaklarını, yapacakları eylemi Türkiye’nin şimdiye kadar görmediğini söyledi. “Öyle eylem yapacağız ki Türkiye’nin aklı karışacak” diyen Türkel, eylemin bittiği çağrısı yaptı. Bu anonsa tepki gösteren işçiler, “Hani söz vermiştiniz, niye geldik o zaman buraya” dediler.”

“Sendikacıların “eylem bitti, dağılalım” anonsuna tepki gösteren işçiler sendikacıları da hedef alırken, saatlerce dağılmadı, caddeyi trafiğe kapatıp, “ölmek var, dönmek yok” sloganı attılar.”

Almanak Bilgiler

  • Yazar: Erhan Bilgin
  • Yıl: 2007
Ara...

AYRINTILI ARAMA

  • Etiketler
  • Kategori
  • Yazar
  • Yıl

Üye Giriş