2001 YILINDA ULUSLARARASI SENDİKAL HAREKET

almanak20001Uluslararası sendikal hareket 2001 yılında, daha önceki yıllardan süregelen uluslararası sermaye güçlerinin saldırıları ve bu saldırılar karşısında “bürokratik, uzlaşmacı sendikacılıkla”, “sınıftan yana, mücadeleci sendikacılık” arasındaki ayrışmanın belirginleşmesi ile karakterize oldu.

Uluslararası sermaye güçleri sendikaları sınıfın mücadele örgütü, örgütlenme merkezleri olmaktan çıkarmak için elindeki her yolu kullanırken, sendikaların yönetimlerini eline geçirmiş olan uzlaşmacı sendikacılık akımlarının temsilcisi sendika bürokratları da; sermayeye teslim olmuşluktan gelen bir çaresizliğe eşlik eden sınıfa ihanet çizgileriyle, sermayenin saldırısına destek veriyorlar. İşçi sınıfının ileri kesimlerinin birleşme ve sermaye ve onun sendikalardaki işbirlikçilerine karşı mücadele girişimleri bu güçler tarafından etkisiz kılınmaya çalışılıyor.

Uluslararası tekellerin daha fazla kâr ve pazar kavgasının günümüzdeki ihtiyaçlarına bağlı olarak uygulanan neoliberal politikaların “vahşi kapitalist” niteliği, uluslararası sendikal hareketi, mücadele etmek ya da büyük oranda yok olmakla yüz yüze bırakıyor. Bu da uluslararası sendikal hareket içerisinde; kapitalizm ve neoliberal politikalar karşısında sınıftan yana bir sendikacılık anlayışıyla mücadele yolunu tutanlar ile uzlaşmacı, bürokratik sendikacılık anlayışıyla teslimiyetçi tutumu sürdürenler ayrışmasını her geçen gün daha da belirginleştiriyor.

Almanak Bilgiler

  • Yazar: Sabri Topçu
  • Yıl: 2001
Ara...

AYRINTILI ARAMA

  • Etiketler
  • Kategori
  • Yazar
  • Yıl

Üye Giriş