Bu sayfayı yazdır

SESSiZ ÖLÜM: AVRUPALI SiYASi MAHKUMLAR HÜCREYi ANLATIYOR

almanak20001“Sessiz Ölüm” tecridin adı. Hüseyin Karabey’in aynı adlı belgesel filmi Avrupa cezaevlerinde 1970’lerden beridir uygulanmakta olan sosyal ve duyusal tecridi anlatıyor. 2000 yılı Haziran ayında Adalet Bakanlığı’nın “Avrupa standartlarını Türkiye cezaevlerine getireceğiz. Cezaevlerimiz Avrupa’dakiler gibi olacak” açıklaması üzerine çalışmaya başlamış Karabey. “Neden, sağlık sistemini, eğitim sistemini değil de cezaevlerini Avrupa’dakiler gibi yapıyoruz?” diye soruyor. Cevabı, Avrupa cezaevlerinde kalmış tutuklular veriyor.

Karabey, 2000 yılı Ekim sonundan Aralık ayı başına kadar Avrupa cezaevlerindeki uygulamaların canlı tanıklarından 20’ye yakın kişiyle görüşerek 30 saatlik kayıt yapmış. Bu kayıtların 1,5 saatini kullanarak Sessiz Ölüm belgeselini hazırlamış. Filmde kullanılmayan bazı röportajları da katarak bir de kitap hazırladı.

Belgeselin hazırlık sürecinde Türkiye'de, tecriti uygulamaya yönelik F tipi (hücre tipi) cezaevleri gündemdeydi. Tutuklu ve hükümlü aileleri hücre tipi cezaevlerine karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlardı. Siyasi tutsaklar açlık grevi başlattılar fakat sonuç alamayınca eylemlerini ölüm orucuna çevirdiler. Adalet Bakanlığı, tüm bu süreçte "teröristlerle pazarlık yapılamayacağını", "devletin cezaevlerini kontrol edemediğini" ve "F tipi cezaevleri beş yıldızlı oteller gibi" nakaratını tekrarlayarak gerçekleri gözlerden kaçırıyordu. 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerine başlatılan operasyon katliamla sonuçlandı ve devlet cezaevlerinde "zafer" kazandı. Artık cezaevleri ele geçirilmişti. Aylarca sürdürülen yalan kampanyalarının sonucunda katliam ve F tipi cezaevlerinin açılışı halkın gözünde meşrulaştırılmıştı. Tam da bu nedenlerle "Sessiz Ölüm" belgeseli Türkiye'deki süreci anlamak için çok önemli bir belge. Bu belgenin nasıl hazırlandığını Hüseyin Karabey'e sorduk:

Almanak Bilgiler

  • Yazar: Hüseyin Karabey
  • Yıl: 2001