Bu sayfayı yazdır
Çarşamba, 30 Aralık 2020 19:33

Evrensel Almanak 2020

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Dünya yeni bir yıla, henüz baş etmeyi başaramadığı bir virüsün öldürücü etkisi altında giriyor.

Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, bu yazı yazılırken (24 Aralık) dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı 77 milyon 228 bin 903’tü. Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı ise 1 milyon 718 bin 470.

Dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de pandemi koşullarında gerekli önlemler alınmadan çalışmaya zorlanan işçilerin haberlerini girdik aylar boyunca. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) verilerine göre, 11 Mart-10 Kasım arasında 368 işçi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu yazı yazılırken, sadece Türkiye’de salgın nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçisi sayısı ise 300’e yaklaşıyordu.

Bir başka veri de şöyle: İsviçre merkezli yatırım bankası UBS ve çokuluslu danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers’ın (PwC) yayımladığı “2020 Servet Raporu”na göre, temmuz 2020’nin sonunda dünyanın en zengin yaklaşık 2 bin 200 kişisinin serveti 10,2 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Yani pandemi döneminde işçiler, sağlık emekçileri can verirken, dünyanın en zenginleri servetlerini katladılar.

Kapitalizme çok yakışan bir tablo.

Geride bıraktığımız yıl dünyanın birçok ülkesinde halklar, emekçiler pandemiye rağmen çeşitli hak talepleriyle sokaklara çıktılar. Türkiye’de de yasaklara rağmen çeşitli hak taleplerinin dillendirildiği eylemler gerçekleşti. 1 Mayıs’ın, evlerin balkonlarına asılan ‘Kapitalizm korona gibidir. Aşısı sosyalizm’ yazılı pankartlarla kutlanması ise yıla dair hafızalara kazınan karelerdendi.

Evrensel’in bu yılki almanağının temasını da doğal olarak pandemi oluşturdu. Bu dönemi, çeşitli alanlardaki yansımaları ile ele alan, analiz eden yazıların her biri önemli gerçeklikleri tarihe not düşüyor.

2020, Evrensel’in çeyrek asrı devirdiği bir yıl oldu. Ve resmi ilan hakkımız Basın İlan Kurumu tarafından durdurulmuş olarak yeni bir yıla giriyoruz. İlan aldığımız dönemlerde de aslolarak okurlarımızın sahiplenmesiyle, desteğiyle yayın hayatımızı sürdürüyorduk. Artık tamamen okurlarımıza emanetiz.

2020, Engels’in doğumunun 200., Beethoven’ın doğumunun da 250. yılıydı. ‘Eylem halindeki bilgin’ Engels’in, yoldaşı Marx ile birlikte dünyayı yorumlamakla yetinmeyip, onu değiştirmenin önemine pratikleriyle yaptıkları vurgular, Beethoven’ın müzikte çığır açan devrimci tutumu da biraz bize emanettir.

Gazetemizin yazarları arasında yer alan, saygı ve sevgiyle andığımız Can Yücel’in daha sonra şarkı da olan bir dizesini yeni yıl dileğimiz olarak şuraya bırakıyoruz:

Başka türlü bir şey benim istediğim…

https://www.evrensel.net/kategori/1071/almanak-2020

Okunma 353 kez