Dünya yeni bir yıla, henüz baş etmeyi başaramadığı bir virüsün öldürücü etkisi altında giriyor.

Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, bu yazı yazılırken (24 Aralık) dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı 77 milyon 228 bin 903’tü. Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı ise 1 milyon 718 bin 470.

Dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de pandemi koşullarında gerekli önlemler alınmadan çalışmaya zorlanan işçilerin haberlerini girdik aylar boyunca. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) verilerine göre, 11 Mart-10 Kasım arasında 368 işçi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu yazı yazılırken, sadece Türkiye’de salgın nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçisi sayısı ise 300’e yaklaşıyordu.

Bir başka veri de şöyle: İsviçre merkezli yatırım bankası UBS ve çokuluslu danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers’ın (PwC) yayımladığı “2020 Servet Raporu”na göre, temmuz 2020’nin sonunda dünyanın en zengin yaklaşık 2 bin 200 kişisinin serveti 10,2 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Yani pandemi döneminde işçiler, sağlık emekçileri can verirken, dünyanın en zenginleri servetlerini katladılar.

Kapitalizme çok yakışan bir tablo.

Geride bıraktığımız yıl dünyanın birçok ülkesinde halklar, emekçiler pandemiye rağmen çeşitli hak talepleriyle sokaklara çıktılar. Türkiye’de de yasaklara rağmen çeşitli hak taleplerinin dillendirildiği eylemler gerçekleşti. 1 Mayıs’ın, evlerin balkonlarına asılan ‘Kapitalizm korona gibidir. Aşısı sosyalizm’ yazılı pankartlarla kutlanması ise yıla dair hafızalara kazınan karelerdendi.

Evrensel’in bu yılki almanağının temasını da doğal olarak pandemi oluşturdu. Bu dönemi, çeşitli alanlardaki yansımaları ile ele alan, analiz eden yazıların her biri önemli gerçeklikleri tarihe not düşüyor.

2020, Evrensel’in çeyrek asrı devirdiği bir yıl oldu. Ve resmi ilan hakkımız Basın İlan Kurumu tarafından durdurulmuş olarak yeni bir yıla giriyoruz. İlan aldığımız dönemlerde de aslolarak okurlarımızın sahiplenmesiyle, desteğiyle yayın hayatımızı sürdürüyorduk. Artık tamamen okurlarımıza emanetiz.

2020, Engels’in doğumunun 200., Beethoven’ın doğumunun da 250. yılıydı. ‘Eylem halindeki bilgin’ Engels’in, yoldaşı Marx ile birlikte dünyayı yorumlamakla yetinmeyip, onu değiştirmenin önemine pratikleriyle yaptıkları vurgular, Beethoven’ın müzikte çığır açan devrimci tutumu da biraz bize emanettir.

Gazetemizin yazarları arasında yer alan, saygı ve sevgiyle andığımız Can Yücel’in daha sonra şarkı da olan bir dizesini yeni yıl dileğimiz olarak şuraya bırakıyoruz:

Başka türlü bir şey benim istediğim…

https://www.evrensel.net/kategori/1071/almanak-2020

Sağlık emekçilerinin saflarında olağanüstü bir tepki biriktiği yadsınamaz. Bütün mesele, bu biriken tepkinin, bireysel değil de örgütlü ve topyekün bir mücadeleye kanalize edilip edilememesine bağlı.

https://www.evrensel.net/haber/422357/salginla-mucadelenin-bazi-yan-etkileri

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demek; örneğin kapitalist sınıf için “Eskisinden iyi olacak” demek olurken işçi sınıfı ve halk için “Her şeyin eskisinden beter” olacağı anlamına gelmektedir.

https://www.evrensel.net/haber/422353/2021de-her-seyin-eskisinden-daha-iyi-olmasi-icin-mucadeleye

Zor bir yıl oldu. Üstelik önümüzde daha da zor yıl(lar)ın olduğunun farkındayız. Dünya, gelecekte Covid-19 salgınının geçtiğimiz yılda neden olduğu sarsıntıdan çok daha önemli etkilerine gebe.

Üzerine yapılan tüm tartışmalara karşın aşılama programlarının başlaması, salgının yayılımını durduracak. Kısa vadede 2021 yılı sonuna doğru salgının gündelik hayatı kısıtlayıcı etkisinin azalacağını öngörmek mümkün. İnsanlık tarihindeki kitlesel salgınların ölümcüllükleri ve sonlanma süreleri ile karşılaştırırsak, olasılıkla Covid 19 salgını ile mücadelede insanlığın daha başarılı olduğunu söyleyebileceğiz belki de. En yakın örnek İspanyol Gribi salgınında 3 yıla yakın bir sürede 500 milyondan fazla insan hastalanmış ve ölümler 50 milyonu geçmişti. Covid-19’un ilk yılında 80 milyon hasta ve 1,76 milyon ölüm bildirilmiş durumda.

Amacım bir tür yeni yıl iyimserliği aşılama fantezisi değil. Ölümler canımızdan can alıyor, ateş düştüğü yeri yakıyor. Ama salgının ölümlerden çok daha kalıcı etkileri hayatta kalanları vuracak. Ölenler, artık öldüklerini bile bilemedikleri için, ölüm, her zaman öleni değil geride kalanları etkiler.

https://www.birgun.net/haber/neden-solculuk-nasil-solculuk-328240

Yılın bu son yazısında, bakiye çıkarmak adettendir. Ben de bu yazıda, 2020 senesine çiftçi, köylü ve gıda gündemleri gözünden bakmak istiyorum. Bu tür yazılar sanki her şey geçmişte kalmış hissiyatı uyandırabilir. Ancak böyle düşünmek yalnızca bir yanılgı olur. Zaten bakiye derken aslında kendimize düşen payı kastediyorum. Yani 2020’den bize ne kaldı; süregelen sorunlarımıza neler eklendi; nelerle mücadele ettik ve dolayısıyla 2021’de nelerle karşılaşabiliriz gibi sorulara dair bir perspektif kazandırmayı sağlayabilir.

https://www.birgun.net/haber/2020-bakiyesi-328220

2020 pandeminin damgasını vurduğu, toplumsal mücadelelerin etkisinin zayıfladığı bir yıl oldu. 2021’de dünya sol/sosyalist hareketinin önündeki en önemli görev ırkçılığa, sömürü ve adaletsizliklere karşı yükselecek enerjiyi tek bir politik eksende birleştirmek görünüyor.

https://www.birgun.net/haber/2020-yi-geride-birakirken-protesto-ve-direnis-hareketleri-2021-toplumsal-mucadele-yili-328369

Her ay ve her yıl sonu düzenli olarak yayımladığı "Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu"nun 2019 yılı verilerini kamuoyuyla paylaşan CHP 26. Dönem Milletvekili Gazeteci Barış Yarkadaş, raporunu hapis cezası alan Sözcü gazetesi çalışanlarına ithaf etti. Yarkadaş, 2019’un, gazeteciler açısından "kapkara bir yıl" olarak geçtiğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/394294/2019-medyaya-yonelik-hak-ihlalleri-raporu-gazeteciler-733-kez-hakim-karsina-cikti

Hazırlayan: Havva Gümüşkaya- This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ekonomik krizin etkilerinin derinden hissedildiği bir yılı geride bıraktık. İşsizlik rakamları cumhuriyet rekorları kırarken borçlarından bunalan yurttaşların yaşamlarına son vermelerine tanık olduk. Elektriğe zam üstüne zam gelirken borç içinde yüzen enerji firmalarını kurtarmak için hükümet tarafından çalışmalar başlatıldı. Merkez Bankası’nın faiz kararları ise en çok konuşulan ve tartışılan konulardan oldu. Küresel ekonominin gündeminde ‘Ticaret Savaşları’, Almanya ekonomisinin küçülmesi vardı. Arjantin pesosundaki değer kaybı 'Türkiye Arjantin olur mu?' sorusunu akıllara getirdi.

https://www.birgun.net/haber/2019-da-turkiye-ekonomisi-282093

HAYRİ KOZANOĞLU

Sol Parti’nin kurulması hem kendi içerisinde, hem de tüm sol-sosyalist zeminlerde ideolojik, teorik, stratejik bir yenilenme için fırsat olabilir; canlı tartışmaların önünü açabilir. Aşağıdaki çerçeve metin bu umut ve beklentiyle kaleme alındı.

“Yılbaşı günü böyle takır tukur bir yazı okunur mu?” sitemini dile getirecekler aslında haklı. Ancak daha eşit, daha adil, daha özgür bir Türkiye’nin kendiliğinden gelmeyeceği, bu amaca öncelik verenlerin ilk günden tezi yok bu konuya kafa yormaya başlamalarında sakınca bulunmadığı da ortada. Bu duygularla tüm okurlarımıza mutlu, keyifli bir yeni yıl diliyorum.

YAŞAR GÖKDEMİR

Güney Amerika'dan Ortadoğu'ya, Asya'dan Avrupa'ya kadar dünyanın dört bir yanında yüz binlerce kişi sokağa çıktı. Yolsuzluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik, zamlar, kötü yönetim ve özgürlük talepleriyle sokağa çıkan yüz binlerce kişi, neoliberal sistemin eşitsizlik ve adaletsizliğine karşı değişim talebinde bulundu. Yüz binlerin isyan dalgası 2019'a damga vurdu.

Öte yandan 2019'da birbirinden önemli gelişme yaşandı. Dünya'da birçok katliam gerçekleştiren IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi öldürüldü. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD destekli darbe nedeniyle istifaya zorlandı, Venezuela'daki darbe girişimini halk püskürttü. ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil soruşturması başlatıldı, Fransa'nın sembolü Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı, birçok ülkede seçimler düzenlendi.

Dünya'da 2019'daki önemli gelişmeleri derledik...

https://www.birgun.net/haber/2019-a-isyan-dalgasi-damga-vurdu-dunya-degisim-istiyor-282220

AYRINTILI ARAMA

  • Etiketler
  • Kategori
  • Yazar
  • Yıl

Üye Giriş